Slikar Slobodan Radosavljević završio je Srednju umetničku školu a zatim se sam školovao.
Taj deo biografije ovog umetnika ključan je za razumevanje njegovog stvaralaštva.
On se obrazuje na pravi, starinski način, danas odbačen, učeći od starih majstora koje proučava po evropskim muzejima.
Taj proces je otvoren i može da traje ceo život za razliku od akademskog školovanja.
O stilu i slikarskoj tehnici starih ovaj mladi umetnik ne bi mogao ništa da nauči ni na jednoj evropskoj umetničkoj akademiji, štaviše, tu bi sa takvim interesovanjima bio neprijateljski dočekan a njegovo delo smatrano nazadnim.
Metod učenja po velikim muzejima od naših velikih slikara primenili su profesor i akademik Milo Milunović i akademik Ljuba Popović.
Ovaj mladi stvaralac dodatni problem ima što je već formiran slikar, sa svojom poetikom, proučavanja mu služe samo da učvrsti svoj sistem.
On želi da se ogleda na najtežem terenu, u štafelajnom figurativnom uljanom slikarstvu, da zađe u prostor koji su već ispunili vanredni i genijalni slikari pre njega.
To nije samo velika hrabrost već srž njegovog likovnog sveta, nastojanje da se obnovi slika po svim njenim klasičnim zakonima.
Radosavljević čini veliki zaokret povratka slici, uprkos struji vremena.
Umesto raznih vidova novih apstrakcija, nove umetničke prakse, fotografije, videa, performansa, instalacije, asamblaža, digitalne i virtuelne realnosti, mladi majstor se okrenuo Žaku Luju Davidu, Žanu Dominiku Engru, Adolfu Vilijemu Bužerou, Vlahu Bukovcu i drugim velikanima neoklasicizma, simbolizma i akademskog realizma.
Radosavljević je pre svega realista a realizam je jedna od dve glavne stilske formacije srpskog slikarstva.
Slobodan Radosavljević pripadnik je najmanje zastupljene forme realizma, one akademskog tipa, po uzoru na odličnike pretprošlog veka.
Reč je o otmenom vidu te umetnosti, koji sjedinjuje mnoge elemente drugih smerova realizma.
U slikarstvu ovog mladog stvaraoca, međutim, ima i izrazitih primesa simbolizma, tačnije on je i predstavnik neosimbolizma, čime zalazi u drugu veliku oblast srpskog slikarstva, u iracionalno i fantastično.
S druge strane, opravdanje za ovakvu umetnost možemo potražiti ne u tradicionalnoj sferi, već u najavangardnijem, u idejama mislilaca savremene umetničke scene u svetu.
Vratimo se na kraju samom delu ovog slikara.
Njega zanima prognano iz aktuelne umetnosti – klasična lepota i čulno slikarstvo.
On uvodi finu modelaciju, kjaroskuro, likovnu obradu inkarnata, kose, tkanine, materijalizaciju kao načelo slike u okviru stare tematike akta, portreta, pejzaža i ljudske figure u pejzažu.
U tom smislu neguje atmosferu na slici, štimung sutona, utihnulosti, često rešavajući sliku u napetim, dramatičnim kontrastima.
On slika mlade, lepe i plemenite ljude, krajnje gledano težnja je samo jedna – ka produhovljenosti.
Interesovanje za crtanje i slikanje pokazivao je od ranog detinjstva.
Završio je Srednju umetničku školu u Leskovcu, odsek tehničar grafike, dizajna i propagande.
Učesnik je nekoliko likovnih kolonija u Parizu sa mnogobrojnim, svetski poznatim slikarima.
Poštovani, ovaj sajt koristi kolačiće (tekstualne datoteke) odnosno, ovaj sajt koristi Facebook Pixel i Google Analytics. Prodajaslika.org, Facebook i Google Analytics apsolutno neće prikupljati informacije o ličnosti posetioca, niti na drugi način omogućiti pristup takvim informacijama. Daljim korišćenjem sajta prihvatate mehanizam korišćenja kolačića koji služe za razvoj i poboljšanje naše web stranice, kao i usluga koje Vam nudimo. Takođe daljim korišćenjem sajta saglasni ste sa politikom privatnosti i uslovima korišćenja, koji su sastavni deo ugovora na daljinuU reduUslovi kupovine